Organizátorom Ness Velvet Run sa podarilo pre pacientskú organizáciu Nie rakovine vyzbierať 4014 eur. Prešovská nemocnica mala na tomto podujatí svojich zástupcov z radov bežkýň i ambasádoriek.

Organizátorom Ness Velvet Run sa podarilo pre pacientskú organizáciu Nie rakovine vyzbierať 4014 eur. Prešovská nemocnica mala na tomto podujatí svojich zástupcov z radov bežkýň i ambasádoriek.

22. júna sa v Košiciach na Ness Velvet Run – jedinom ženskom behu na východnom Slovensku, zišlo množstvo žien so zámerom zašportovať si, urobiť niečo pre svoje zdravie, no najmä podporiť všetky dievčatá a ženy bojujúce s rakovinou. Organizátorom tohto krásneho podujatia s hlbokou a ušľachtilou myšlienkou sa podarilo pre pacientskú organizáciu Nie rakovine vyzbierať 4014 eur.

Na tomto podujatí bolo možné stretnúť  viacero známych tvárí z prostredia našej nemocnice, či už z radov ambasádoriek alebo bežkýň. Svojich 5 kilometrov odbehla aj Mgr. Viera Mikulová, klinický psychológ z Psychiatrického oddelenia, ktorá je veľmi aktívna aj v rámci pacientskej onkoporadne  v prešovskej nemocnici. Ako vraví, Ness Velvet Run-u sa zúčastnila z viacerých dôvodov: „Beh je súčasťou všetkých receptov na zdravie nielen fyzické, ale aj psychické. Ako psychologička pohyb odporúčam všetkým pacientom v rámci prevencie duševných ochorení, rovnako aj ako súčasť liečby úzkostných a depresívnych stavov. Vďaka pohybu vieme žiť kvalitnejšie a plnohodnotnejšie. Rozhodla som sa preto tieto odporúčania žiť aj vo svojom živote a zapojiť sa do ženského behu. Zároveň je Ness Velvet run jedinečným podujatím, ktoré podporilo  pacientske poradne združenia Nie rakovine na onkológii v Prešove  a v Košiciach. Tie podávajú pomocnú ruku onkologickým pacientom a širokej verejnosti  prostredníctvom osvetových, preventívnych a podporných aktivít, ktoré boli Ness Velvet Run behu súčasťou. Podporou týchto myšlienok sme bežali aj pre zdravie všetkých onkologických pacientov“.

Počas celého podujatia sa mohli ženy porozprávať a pýtať všetko čo ich zaujíma aj z oblasti prevencie ženského zdravia. Tieto témy odborne zastrešila primárka Rádiologického oddelenia FNsP J. A. Reimana Prešov, MUDr.  Zuzana Pažurová  Angelovičová, ktorej sme sa opýtali v súvislosti s týmto podujatím zopár otázok:

 

Prečo ste sa rozhodli podporiť toto podujatie a stať sa jednou z ambasádoriek ženského behu v Košiciach?

Myšlienka charitatívnej akcie organizovanej občianskym združením Nie  rakovine ma zaujala, aj keď som spočiatku nečakala, že sa jedná o takéto masívne podujatie. Táto akcia spojila zdravé športovkyne s pacientkami, alebo ich kamarátkami, dcérami…Dnes sa už v každej rodine nájde niekto, kto si týmto ochorením prešiel a vie, čo to obnáša. Vyzdvihujem prácu dobrovoľníčok – pacientiek, ktoré sa vo svojom voľnom čase  angažujú  v takýchto organizáciách, či už Nie rakovine, Amazonky, alebo Onkomamky a častokrát aj napriek svojmu zdravotnému stavu majú chuť, silu a energiu pomáhať iným, napríklad aj organizovaním podobných charitatívnych akcií akou bola táto.

 

S akými najčastejšími otázkami resp. problémami žien ste sa na podujatí stretli? Čo trápi zo zdravotného hľadiska  najviac dnešné ženy?

Priamo na mieste podujatia sme od žien najčastejšie dostávali otázky súvisiace s prevenciou a samotným manažmentom vyšetrení. Zaujímalo ich kedy by mali začať chodiť na vyšetrenia, ako často, čo robiť, keď ho dlhšiu dobu neabsolvovali a podobne.

 

Čo by ste poradili ženám ako najlepšiu prevenciu? Čo a kedy si všímať, na čo dávať pozor a čo nezanedbať?

Osobne by som ženám poradila myslieť na svoje zdravie komplexne. Športovať, zdravo sa stravovať, nezanedbávať preventívne prehliadky, všímať si svoje telo, konkrétne zmeny tuhosti žľazy, uzliny v podpazuší, zmeny na koži, zmeny bradavky. Byť k sebe zodpovedná a myslieť pozitívne, čo je v dnešnej uponáhľanej a stresujúcej dobe častokrát veľmi náročné.

 

Ďakujeme organizátorom za vydarené podujatie, podporu a pomoc onkologickým pacientom a veríme, že sa budúci rok stretneme opäť a v ešte väčšom počte. FNsP J. A. Reimana Prešov a jej zamestnanci radi podporia dobrú myšlienku, ktorá prinesie osoh tým, ktorí to potrebujú.

Fotogaléria