PSK spustil projekt Sestry Prešovského kraja. Jeho súčasťou sú aj sestry prešovskej nemocnice.

PSK spustil projekt Sestry Prešovského kraja. Jeho súčasťou sú aj sestry prešovskej nemocnice.

Prešovský samosprávny kraj v súvislosti s Rokom sestier a pôrodných asistentiek pripravil unikátny projekt Sestry Prešovského kraja. A to so zámerom vyzdvihnúť význam týchto povolaní. Projekt prešovskej župy zastrešuje putovnú výstavu fotografií sestier, tlačenú publikáciu, ako aj literárnu súťaž pre žiakov 8. a 9 ročníkov základných škôl a študentov stredných škôl v kraji.

Projekt vznikol v súvislosti s vyhlásením Roku sestier a pôrodných asistentiek. Jeho hlavným cieľom je poukázať na dôležité postavenie sestier a pôrodných asistentiek v našej spoločnosti. Zároveň tiež motivovať k štúdiu tohto povolania žiakov končiacich ročníkov základných škôl v kraji.

„Práve v tento rok, ktorý výrazne poznačila pandémia koronavírusu, sa viac ako inokedy potvrdzuje význam zdravotníckych povolaní v ochrane nášho života a prinavracaní zdravia. O to dôležitejšie je zviditeľniť prácu sestier a vyjadriť hold ich náročnej práci. Bez nich by bola klinická medicína len ťažko realizovateľná. Som rád, že sme sa do projektu o zdravotných sestrách pustili ako vôbec prvý kraj na Slovensku. Je naozaj potrebné vnímať sestry a pôrodné asistentky ako jeden z najdôležitejších článkov v zdravotníckej starostlivosti,“ zhodnotil predseda PSK Milan Majerský

Samospráva v rámci projektu naplánovala putovnú výstavu umeleckých fotografií z dielne fotografa Jána Štovku. Ukážka z nej je aktuálne vo foyer Úradu PSK. Po uvoľnení opatrení sa séria výstav uskutoční na cirkevných, súkromných a štátnych stredných zdravotníckych školách v Prešovskom kraji, ako aj na konferenciách sestier.

PSK začal s realizáciou projektu venovanom zdravotným sestrám, bratom a pôrodným asistentkám pôsobiacim v 13 okresoch kraja ešte v lete počas zmiernenia protipandemických opatrení. V tom období vznikli fotografie zachytávajúce ich prácu vo vybraných zdravotníckych zariadeniach kraja, v nemocnici, v agentúrach domácej ošetrovateľskej služby, v ambulanciách či špecializovaných zariadeniach. Autorom fotografií je renomovaný fotograf Jano Štovka.

Na celom svete oslavuje tento rok 20-miliónov sestier a pôrodných asistentiek. Z toho vyše 30-tisíc sestier a 1700 pôrodných asistentiek v SR a viac ako 4200 sestier a takmer 300 pôrodných asistentiek v Prešovskom samosprávnom kraji.

Rok sestier a pôrodných asistentiek bol vyhlásený pri príležitosti 200. výročia narodenia zakladateľky a patrónky ošetrovateľstva Florence Nightingale. Z dôvodu celosvetovej pandémie koronavírusu, ktorá v roku 2020 pribrzdila mnohé naplánované aktivity súvisiace s výročím, bude sestrám a pôrodným asistentkám zasvätený aj rok 2021.

Zdroj: PSK
Publikované: 29. 12. 2020

Fotogaléria