Zdravotní klauni sa vracajú do FNsP
J. A. Reimana Prešov

Zdravotní klauni sa vracajú do FNsP
J. A. Reimana Prešov

Od piatku 5. 6. 2020 až do odvolania budú pacientov prichádzajúcich do pediatrického pavilónu vítať zdravotní klauni. Detských pacientov zabavia v ambulantnom trakte počas pracovných dní v čase medzi 8:00 – 11:00.

„Tešíme sa, že sa situácia pozitívne vyvíja a postupne sa uvoľňujú opatrenia v súvislosti s koronakrízou. Znamená to, že aj ambulancie odborných lekárov sa postupne viac napĺňajú. Aby sme spríjemnili deň deťom a ich rodičom pred návštevou ambulancie, rozbehli sme klaunovanie pri vstupoch do nemocníc. Jednou z nich je aj prešovská nemocnica,hovorí Pavel Mihaľák, umelecký riaditeľ zdravotných klaunov.

„Naši klauni sú profesionáli školení nielen v klaunskom umení, komunikácii, psychológii či v rôznych diagnózach, ale aj v hygienických zásadách. To je jedno zo základných školení, ktoré naši klauni pred prijatím do tímu musia absolvovať, takže súčasné hygienické opatrenia berieme ako samozrejmosť,“ dodáva Pavel Mihaľák.

ČERVENÝ NOS Clowndoctors je organizácia, ktorá prostredníctvom klaunského umenia prináša radosť a smiech tým, ktorí to potrebujú. Už 16 rokov navštevujú profesionálni zdravotní klauni hlavne hospitalizované deti v nemocniciach po celom Slovensku, ale aj seniorské zariadenia či dospelých pacientov, aby im zlepšili náladu, zmiernili stres a priviedli ich na iné myšlienky. Na východe Slovenska má združenie druhý najväčší tím – aktuálne 13 klaunov: https://cervenynos.sk/zdravotni-klauni/nasi-zdravotni-klauni/#oblast-ke

„Zdravotní  klauni svojimi klauniádami  naším malým pacientom spríjemňovali pobyt na oddelení pediatrie a nikdy nezabudli ani na nás „svojich kolegov“. Pandémia nás však rozdelila na niekoľko mesiacov. Tešíme sa, že postupné  uvoľňovanie opatrení im dovoľuje prísť pred naše brány a spríjemniť čakanie naším detským pacientom na ošetrenie. Konečne  sa môže  usporiadať nie virtuálna, ale reálna klauniáda. Detičky, ktoré nás opakovane navštevujú sa  na „klaunov doktorov“ už  pýtali,“ povedala vedúca sestra oddelenia pediatrie Monika Sabolová.

Prešovská nemocnica v súvislosti s opatreniami hlavného hygienika postupne spúšťa ambulancie, plánovanú operatívu a povoľuje návštevy hospitalizovaných pacientov.

Spracovala: PhDr. Renáta Cenková, PhD., MBA
hovorkyňa FNsP J. A. Reimana Prešov