Zo závislostí stále dominuje tá alkoholová. V prípade abstinencie od alkoholu sa neodporúča ani nealko pivo či punčový rez

Zo závislostí stále dominuje tá alkoholová. V prípade abstinencie od alkoholu sa neodporúča ani nealko pivo či punčový rez

Zvyčajne to začína nevinne – oslavou, alebo pohárikom na posilnenie, prekonanie traumy, vytvorenie či vylepšenie zábavy. Na konci sú nespočetné litre alkoholu, nekontrolovateľné stavy opitosti, absolútny rozklad životného štýlu, vzťahov, zásad či psychické poruchy a zdravotné komplikácie. Presne to sa stáva, keď v živote človeka zvíťazí alkohol. Hoci žijeme v modernej dobe, a možno práve preto, je alkoholová závislosť stále najvýraznejšie zastúpená, týka sa tak mužov ako aj žien, vek nerozhoduje. Pitie alkoholu patrí k desiatim najčastejším rizikovým faktorom ohrozujúcich zdravie vo svete, ktorým je možné predchádzať; je na piatom mieste hneď za fajčením. Podieľa sa na takmer polovici prípadov cirhózy pečene, na štvrtine prípadov epilepsie, na hypertenzii (vysokom tlaku), mozgovo-cievnych a duševných chorobách. Temné stránky alkoholovej závislosti, či ju máme ,,geneticky danú“, aké diagnózy spôsobuje, kedy a ako sa identifikuje a či je abstinencia definitívne vyliečenie z osídiel alkoholu objasňuje v rozhovore klinická psychologička  psychiatrického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana  Prešov PhDr. Gabriela Sotáková.

 

S akými typmi závislosti sa počas vašej praxe stretávate najčastejšie?

V praxi Psychiatrického oddelenia FNsP J. A. Reimana v Prešove sa do istej miery stretávame so všetkými typmi závislosti v rôznych štádiách. Najvýraznejšie je však zastúpená závislosť od alkoholu (u mužov aj žien), nasledujú závislosti od benzodiazepínov, kanabinoidov, opiátov, prípade ich rôzne kombinácie.

 

Existuje určitá skupina ľudí, ktorí sú viac náchylní byť závislými? Je pravdou, že niektorí ľudia majú predispozíciu na závislosti?

Závislým sa v zásade môže stať ktokoľvek. Výraznejšie sú však vznikom závislosti ohrození napríklad ľudia, ktorí začínajú s užívaní návykovej látky vo veľmi mladom veku (tínedžeri). Vyššie riziko tiež hrozí u tých, ktorí užívajú návykovú látku na odbúranie stresu a napätia (úľavu), alebo na zmiernenie iných psychických problémov (úzkosť, depresia, nespavosť, …) Samozrejme, tiež treba spomenúť, že vo vyššej miere sa s výskytom závislosti stretávame u ľudí, ktorí majú pozitívnu rodinnú anamnézu. To znamená, že niekto z ich najbližších príbuzných (rodičia, prarodičia a pod.) bol alebo je závislý. Svoju úlohu tu zohráva jednak genetika (spôsob, akým organizmus metabolizuje návykovú látku, vytvára si na ňu väzbu a ako daná látka vplýva na psychiku človeka), ale jednak aj vzorce správania, ktoré automaticky preberáme a kopírujeme po dospelých z najbližšieho okolia.

 

Kde leží podľa vás hranica medzi „rizikovou“ konzumáciou a závislosťou? Kedy o človeku hovoríme ako o závislom?

Závislosť je charakteristická výskytom určitých znakov. Jedným z nich je zvyšovanie tolerancie, čiže na dosiahnutie rovnakého účinku je potrebné užiť väčšie množstvo návykovej látky ako pred nejakým časom. Ďalším je neutíchajúca túžba, baženie (craving) po návykovej látke, spôsobujúce ťažkosti s kontrolou jej užívania alebo neúspešné pokusy s užívaním prestať. Patria k nim tiež psychické a fyzické abstinenčné príznaky pri znížení alebo úplnom zastavení užívania návykovej látky, prípadne jej užívanie s cieľom zmiernenia daných príznakov. Nemenej závažné je zanechanie či obmedzenie dôležitých aktivít či záujmov na jednej strane a veľa času stráveného zaobstarávaním a užívaním návykovej látky, zotavovaním sa po jej užití, prípadne jej užívanie viac alebo dlhšie ako bolo plánované na strane druhej. Spomenúť tiež treba užívanie návykovej látky aj napriek vracajúcim sa a pretrvávajúcim psychickým, fyzickým či sociálnym problémom.

 

Aké sú najčastejšie zdravotné komplikácie, ktoré závislosť prináša?

Zdravotné komplikácie spôsobené závislosťou sú rozsiahle. Ide o celý komplex psychických a telesných dôsledkov, postihujúcich de facto celý organizmus. Z psychických ide najčastejšie o poruchy pamäte, demenciu, depresiu, úzkostné stavy, samovražedné tendencie, paranoidné stavy, poruchy spánku. Z telesných spomeniem napríklad sekundárnu epilepsiu, cirhózu pečene a s ňou súvisiace pažerákové varixy či zníženú zrážanlivosť krvi, pankreatitídu, alkoholickú neuropatiu, srdcovocievne choroby, vredy, rakovinu hrtana, atrofiu mozgu a mnohé ďalšie. Poškodenie zdravotného stavu je u niektorých závislých pacientov natoľko závažné, že môže spôsobiť ich predčasnú smrť. Abstinenciou sa zdravotný stav závislého človeka výrazne zlepšuje. U niektorých dochádza k úplnému uzdraveniu a regenerácii. U iných je poškodenie zdravia nezvratné, no abstinenciou a vhodnou liečbou dosiahneme výrazné zmiernenie zdravotných ťažkostí a ich dopadu na život závislého človeka.

 

Býva náročné presvedčiť jedinca o tom, že je závislý? Uvedomujú si pacienti, že ich stav je naozaj vážny, alebo častejšie popierajú sami v sebe túto skutočnosť?

Je to veľmi individuálne. Zvyčajne pacient vyhľadá pomoc vo chvíli, keď mu závislosť spôsobí nejaký vážny problém. Môže ísť o problém zdravotný, sociálny, vzťahový, finančný, … Ani to však nie je zárukou, že je voči svojej závislosti dostatočne kritický a že si ju v plnej miere uvedomuje. Pre závislosť sú totiž typické veľmi silné obranné mechanizmy. Najčastejšie ide o bagatelizáciu (zľahčovanie situácie) a racionalizáciu (nachádzanie racionálnych či pseudoracionálnych dôvodov na vysvetlenie a ospravedlnenie svojho konania). Uvedomenie a priznanie si závislosti je dôležitým kritériom priebehu a úspešnosti liečby.

 

Kto je abstinent?

Za abstinenta považujeme človeka, ktorý neužíva návykovú látku v žiadnej podobe a v žiadnom množstve. Prísne vzaté, abstinent je ten, kto zo svojho života vylúčil nielen látku (látky), od ktorej (ktorých) je závislý, ale akékoľvek návykové látky a tiež látky, ktoré ich pripomínajú. V prípade napr. závislosti od alkoholu nie je vhodná ani konzumácia nealkoholického piva, detského šampanského, punčových rezov a pod. Aj keď alkohol neobsahujú, svojou chuťou môžu vyvolať craving a tým spustiť recidívu, t. j. návrat ku konzumácii alkoholu.

 

Sú zvyčajne pacienti, ktorí vyhrali so závislosťou po takejto skúsenosti vnútorne posilnení? Uvedomujú si, čo dokázali a sú na seba hrdí? Alebo radšej v spoločnosti mlčia o tom, že sú abstinenti?

Závislosť je doživotné, chronické a progredujúce ochorenie, z ktorého sa nedá vyliečiť. V pravom slova zmysle preto nad ňou zvíťaziť nie je možné. Riešením je práve dlhodobá abstinencia, pre ktorú, ak sa pacient rozhodne včas a darí sa mu v nej, zachráni si život. Ak sa im v abstinencii darí, rozhodne sú posilnení telesne i psychicky a aj iné problémy zvládajú ľahšie. Využívajú často stratégie, ktoré sa im pri abstinencii osvedčili a ktoré ich v abstinencii udržiavajú. Ide predovšetkým o sebadisciplínu, vytrvalosť, trpezlivosť a dôslednosť. Niektorí svoju abstinenciu prezentujú aj navonok, nemajú problém o nej hovoriť a tým získať aj podporu okolia. Pre iných je to výlučne osobná záležitosť. Istý vplyv tu zohráva aj stupeň prijatia svojej závislosti a pocit hanby s tým súvisiaci.

 

Prináša abstinovanie okrem víťazstva nad závislosťou aj iné benefity?

Abstinencia prináša do života závislého človeka množstvo benefitov. V prvom rade ide o vyššie zmienené zlepšenie zdravotného stavu. Dôležitým benefitom je tiež úprava existujúcich vzťahov, ktoré sú závislosťou často narušené a možnosť vytvárania nových kvalitných vzťahov, založených na spoločných záujmoch. Nemalý prínos má abstinencia aj v oblasti financií a s tým súvisiacich možností, ako tieto financie využiť.  Otvára možnosti využitia potenciálu daného človeka, možnosti jeho realizácie v pracovnom prostredí aj v oblasti záujmov. V neposlednom rade abstinencia zlepšuje kvalitu života nielen samotného závislého človeka, ale aj ľudí z jeho najbližšieho okolia.

 

Akými najúčinnejšími a najefektívnejšími spôsobmi dokáže okolie závislého podporiť a podržať ho?

Pokiaľ ide o najbližšie okolie, je vhodné, aby malo dostatok relevantných informácii o závislosti a vnímalo abstinenciu ako jej prirodzené riešenie. Abstinencia sa neobmedzuje len na neužívanie návykovej látky. Abstinencia je životný štýl, ktorý okrem neužívania návykovej látky v sebe zahŕňa napr. aj pravidelnú životosprávu, psychohygienu, vhodné trávenie voľného času, minimalizovanie rizikových situácií. Významnú úlohu tu zohráva aj otvorená a predovšetkým konštruktívna komunikácia s jasnými pravidlami, ktoré dodržiavajú všetky zúčastnené strany. V neposlednom rade je pre dlhodobú abstinenciu dôležité doliečovanie a jeho podpora zo strany okolia. Jednou z foriem doliečovania je pravidelná návšteva klubu abstinentov. Je to miesto, kde závislý človek nachádza podporu, zažíva pocit spolupatričnosti a kde ho môžu obohatiť skúsenosti iných, často dlhoročných abstinentov,  pripravených pomôcť mu v náročných situáciách.

 

 

5. september je vyhlásený za Národný deň abstinentov . Tento dátum nebol vybraný náhodne, ale spája sa s dňom založenia (dnes už pod týmto názvom neaktívneho) Združenia abstinujúcich Slovenska (ZAS). Je to deň, kedy si osoby závislé na alkohole, ich rodiny, priatelia a celá spoločnosť pripomínajú význam abstinencie a jej pozitívne dopady na život – kedy našli v sebe silu a rozhodli sa pre lepší a zdravší život.

 

 

Fotogaléria