Hrdinovia medzi nami – Medzinárodný deň darcov krvi

Hrdinovia medzi nami – Medzinárodný deň darcov krvi

14. jún je už 20 rokov vyhlásený za Medzinárodný deň darcov krvi. Dovoľte nám predstaviť vám aspoň zopár hrdiniek a hrdinov z radov zamestnancov našej nemocnice, ktorí v mesiaci máj darovali tú najvzácnejšiu tekutinu – svoju krv. Máme radosť, že takýchto hrdinov máme na jednotlivých oddeleniach veľa a veríme, že ich počet sa bude len zvyšovať.

„Odberom darujem niečo veľmi vzácne, niečo, čo sa nedá vyrobiť ani kúpiť,“ odpovedá Slavomíra Maňkošová z oddelenia angiológie na otázku čo ju viedlo k tomu, aby sa stala pravidelnou darkyňou krvi.
Ostatní naši hrdinovia sú na tom v otázke darcovstva krvi veľmi podobne. Pre Mareka z oddelenia dopravy bolo impulzom pre prvé darovanie narodenie krsniatka. Pre Luciu a Danu, kolegyne z Nemocničnej lekárne –  oddelenie zdravotníckych pomôcok, je darovanie krvi premiérovou skúsenosťou. V prípade Lucie to bol druhý pokus o darovanie, prvýkrát nemala dostatočné hodnoty hemoglobínu, čo však bol len dočasný zdravotný problém. Dôležité však je, že ju to od jej šľachetného zámeru neodradilo. O niečo neskôr sa k nej pridala Dana, ktorá dlho bojovala so strachom, ale prekonala ho. Krv chcú obe darovať pravidelne a už teraz počítajú, kedy ju môžu ísť darovať opäť. Ľubomír z oddelenia energetického hospodárstva tiež dlho váhal, presvedčil ho a utvrdil o správnosti svojho rozhodnutia najstarší syn. Daniela Mihalíková, ktorá začala s darovaním už na strednej škole a MUDr. Slavomír Biľ, obaja z oddelenia gynekológie a pôrodníctva, vedia, aká je krv vzácna. Jeden odber môže zachrániť až 3 ľudské životy. Nedá sa získať nijakým iným spôsobom, len darovaním, na svete ju potrebujú ľudia každé dve sekundy a ako vraví Daniela, nikdy nevieme či ju nebudeme potrebovať práve my.
Našim najväčším májovým hrdinom je pán Stanislav Kačmár z oddelenia dopravy, ktorý vo svojom živote daroval krv už 88 krát. Prvý odber na tieto účely absolvoval vo vojenskej službe. Ako správny hrdina je skromný a tento čin vníma ako súčasť svojho života, ako rutinu, ktorú pre záchranu iných životov podstupuje rád a pravidelne.

Ďakujeme všetkým našim hrdinom, je vás medzi nami veľa. Nemáte špeciálne superschopnosti, a predsa zachraňujete životy. Nezáleží na počte odberov, ani na veku, stále sa dá začať a my veríme, že títo hrdinovia inšpirujú ďalších a ďalších z nás.

Fotogaléria