Prvým bábätkom v prešovskej nemocnici v roku 2024 je dievčatko Eliška

Prvým bábätkom v prešovskej nemocnici v roku 2024 je dievčatko Eliška.

Silvestrovská služba aj s kuriozitami – zabudnutou vatou v uchu či prehryznutým teplomerom

Najkrajší prvý deň roku 2024 mala rodina malej Elišky. Prvá Prešovčanka je zároveň prvým bábätkom, ktorému pomohli na svet zdravotníci na Gynekologicko-pôrodníckom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou  J.A. Reimana v Prešove, narodila sa o 4.08 hod ráno. Zdravotníci prešovskej nemocnice  sa ani na Silvestra nezastavili. Takmer 180 pacientov vyhľadalo urgentnú lekársku pomoc. Objavili s aj kuriózne prípady, našťastie, posledný deň roku 2023 a prvé hodiny roku 2024 sa skončili pre všetkých šťastne.

Malá Eliška s mierami 3280 gramov a 51 centimetrov je prvým prírastkom v roku 2024 v prešovskej nemocnici. Dievčatko prišlo na svet sekciou, aj s maminkou Michaelou sú v poriadku. ,,Je to nádherný pocit a najkrajšia chvíľa v živote ženy, priviesť na svet zdravé a krásne bábätko. Už teraz nám robí veľkú radosť,“ vyznala sa šťastná mamička. Dievčatko bude mať v rodnom liste krásny dátum – 1. 1. 2024.

Silvestrovskú službu mali prešovskí zdravotníci bohatú na rôzne udalosti. Na otorinolaryngologickom oddelení ošetrili takmer 40 pacientov s celým spektrom diagnóz. ,,Až v piatich prípadoch sa vyskytlo  krvácanie z nosa, jedno bolo vážnejšie a skončilo až operačným zákrokom. Zaujímavosťou boli dva prípady pacientov so zabudnutou vatou v uchu a jedno dieťatko prehrýzlo teplomer, našťastie bez vážnejších následkov,“ informoval MUDr.  Patrik Sivčo, zástupca primára ORL.

Na úrazovej chirurgii mali na Silvestra takmer 70 pacientov. ,,Išlo o bežné úrazy pri športe, varení, pri tanci, popáleniny. Po polnoci sa vyskytli väčšinou krvavé poranenia po páde na sklo,“ uviedla službukonajúca lekárka úrazovej ambulancie MUDr. Anna Jenčová. Na očnom oddelení ošetrili  aj dieťa s úrazom oka, ktorému odletela iskra z prskavky a nadránom mladíkovi vletela do tváre strela, v tomto prípade bola odporučená hospitalizácia Neodmysliteľnou súčasťou sviatkov sú aj gastro problémy, na internom oddelení ošetrili celkovo 66 pacientov a boli medzi nimi aj viacerí s covidom či s problémami s tlakom. ,,Rád by som poprial všetkým našim zamestnancom, aby sa nám darilo každý z 366 dní v roku 2024 zachrániť čo najviac ľudských životov, pomôcť našim pacientom prinavrátiť im zdravie, uľaviť od bolesti. Dôvera pacientov je pre nás tým najväčším zadosťučinením. Ďakujem každému jednému kolegovi, že si zvolil toto poslanie, že bez ohľadu na čas, okolnosti a neraz aj so sebazaprením pomáhajú tým, ktorí to najviac potrebujú. Všetkých, ktorí prešovskú nemocnicu navštívia uisťujem, že sa vždy budeme snažiť urobiť všetko, čo je v našich silách,“ uviedol riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana MUDr. Juraj Smatana, MBA, MPH.

publikované: 01.01.2024