Starostlivosť ústnej dutiny pacientov aj na špecializovanom pracovisku DENTÁLNEJ HYGIENY

Starostlivosť ústnej dutiny pacientov aj na špecializovanom pracovisku DENTÁLNEJ HYGIENY

FNsP J. A. Reimana Prešov poskytuje vyšetrenia a ošetrenia ústnej dutiny pacientov aj na špecializovanom pracovisku DENTÁLNEJ HYGIENY.

 

Ústna dutina sa označuje ako zrkadlo odrážajúce zdravie jedinca. Pokazené zuby, zápal parodontu a zmeny na sliznici ústnej dutiny môžu odhaliť celkové ochorenia, ako sú cukrovka, chudokrvnosť, psoriáza a iné. Pri týchto ochoreniach vznikajú v ústnej dutine výrazné zmeny. Skúsený lekár a dentálny hygienik vedia na základe týchto zmien nasmerovať pacienta na vyšetrenie u lekára špecialistu. Na základe týchto vyšetrení sa stanoví presná diagnóza, aby sa ochorenie začalo urgentne liečiť, pretože niekedy ide o veľmi závažné ochorenie. Zmeny na sliznici ústnej dutiny – poruchy tvorby slín, krvácanie a opuchy ďasien môžu spôsobiť aj lieky užívané pri celkovej liečbe (niekedy je nutné ich vymeniť za iné).

Dentálny hygienik je prvý, ktorý pacienta vyšetrí, odstráni nánosy zubného kameňa a škodlivých povlakov s baktériami, aby zubný lekár a zubný chirurg mohol ošetriť „čistého pacienta“.

Dentálny hygienik pred vyšetrením ústnej dutiny pacienta vyhotovuje röntgenové snímky, na základe ktorých môže zistiť skryté zubné kazy a čo je najdôležitejšie, identifikuje poškodenie kosti, v ktorej sú uložené zuby.

Zápal ďasien a kosti okolo zubov, čiže parodontitída, sa prejavuje krvácaním ďasien.  Znamená to, že v ústnej dutine sú poškodené cievy, cez ktoré sa prítomné baktérie šíria do srdca, obličiek, kĺbov, pľúc a tráviaceho systému.

Parodontitída sa preto označuje ako metastatické ochorenie, prítomné  baktérie škodia iným orgánom. Pacienti s parodontitídou veľmi často trpia na vysoký krvný tlak, cukrovku, reumatizmus. Je dokázaná aj súvislosť so vznikom Alzheimerovej choroby a rakoviny. Počas ošetrenia dentálnym hygienikom sa zo zubov neodstraňuje „iba“ zubný kameň a povlaky, ale  ide o dôkladné vyšetrenie celkového stavu ústneho zdravia.  V spolupráci so zubným lekárom, alebo zubným chirurgom, sa zisťuje prítomnosť rizikových faktorov, ktoré môžu poškodzovať celý organizmus a zhoršovať zdravotný stav pacienta. Dôkladná spoločná diagnostika vedie k eliminácii rizikových faktorov, stabilizácii ochorenia a týmto k úspešnej liečbe. Z uvedeného vyplýva, že pacient s parodontitídou musí absolvovať kompletnú liečbu parodontu, ktorá vyžaduje  opakované návštevy a pravidelné kontroly minimálne 4-krát ročne. U bežného pacienta je vhodné ošetrenie  dentálnym hygienikom 2-krát za rok. Pracovisko dentálnej hygieny sa nachádza v priestoroch Fakultnej nemocnice J. A. Reimana na prízemí budovy chirurgického monobloku. Na pracovisku sa ošetruje na dvoch zubolekárskych kreslách pod dohľadom špičkových odborníkov v tejto oblasti. Súčasťou tohto pracoviska je aj maxilofaciálna chirurgia /stomatochirurgia/ s odbornými výkonmi na dvoch špeciálnych kreslách. Dentálna hygiena a maxilofaciálna chirurgia sú vzájomne prepojené a úzko spolupracujú.

 

Ordinačné hodiny:    7:30 hod. –  15:00 hod.

Cena:

  • Vstupné komplexné vyšetrenie – dentálna hygiena                  25,00 eur
  • Dentálna hygiena                                                                            15,00 eur

 

Telefonický kontakt:   +421 51 70 11 378

Fotogaléria