Takmer 600 pacientov oslávi Veľkú noc v prešovskej nemocnici. Detských pacientov potešia Červené nosy

Sviatky jari, Veľká noc. Pre drvivú väčšinu z nás chvíle s blízkymi, dobrotami, v znamení radostí a zvyklostí. Život však neraz naše plány zmení, a vtedy nemôžeme tradičné sviatky osláviť tradične. Týka sa to aj Veľkej noci pre pacientov, ktorým zdravotný stav nedovoľuje byť so svojimi rodinami. Personál Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana však myslí aj na nich. Či už výzdobou, drobným pripomenutím si tradícií, ale aj  veľkonočným menu.

Prešovská nemocnica aj počas Veľkej noci funguje pre pacientov 24 hodín denne, záchrana zdravia či života neznesie odklad. Všetci pacienti, ktorým to zdravotný stav umožňuje, budú na sviatky prepustení do domáceho liečenia. Tých, ktorým to zdravotný stav nedovoľuje, sú v tretej najväčšej nemocnici na Slovensku stovky. ,,Počas Veľkej noci očakávame, že v nemocnici ostane približne 560 pacientov. Aspoň symbolicky im chceme sviatky spríjemniť a pripomenúť naše tradície,“ hovorí Bc. Jana Stojanovová, vedúca nutričná terapeutka z oddelenia liečebnej výživy.  Na Zelený štvrtok teda pre pacientov zaradili do jedálneho lístka aj špenátový prívarok, na Veľký piatok rezance s tvarohom a na večeru rybie filé, pretože je deň pôstu. Slávnostné menu na Veľkonočnú nedeľu bude vývar s niťovkami, mäsový závitok, slovenská ryža, cvikla s chrenom a piškótová roláda,“ prezrádza odborníčka s tým, že sa to, samozrejme, týka tých pacientov, ktorí nemajú špeciálne diéty. Nebude chýbať ani debrecínska šunka a na Veľkonočný pondelok okrem tradičného vývaru s mäsovými haluškami aj vyprážaný kurací rezeň a zemiaková kaša.

Osobitne vnímajú veľkonočné sviatky deti, ktoré ich musia stráviť na nemocničnom lôžku. ,,Samozrejme, že poskytujeme zdravotnú starostlivosť na našom oddelení malým aj veľkým pacientom aj počas Veľkej noci. Pobyt v nemocnici im počas Veľkonočného pondelka už niekoľko rokov spríjemňujú Červené nosy – Clowndoctors,“ upresňuje Mgr. Monika Dubecká, vedúca sestra oddelenia pediatrie prešovskej nemocnice.

Tak ako pri každých sviatkoch si svoje užije úrazová chirurgia. Hoci pre lekárov a sestry je akýkoľvek sviatok a sviatočná služba rovnaká ako v bežný deň, s nástupom jari sa očakávajú úrazy po pádoch z bicyklov, kolobežiek, prichádzajú pacienti s narazenými či vykĺbenými ramenami, zlomeninami, pri prechádzkach sú to najmä vyvrtnutia členkov, kolien. Domáci ,,majstri“ prichádzajú s možnými krvavými poraneniami, odrezanými prstami.

Vo večerným a nočných hodinách sa potom úrazy striedajú s tými, ktoré boli zapríčinené alkoholom. Zaujímavé je, že urgentnú pomoc vyhľadávajú aj ľudia, ktorí majú bolesti niekoľko dní, ale počas bežného dňa si na lekársku opateru nenašli čas.

Osobitnú aktivitu vymysleli v nemocnici pre pacientov psychiatrie, ktorí vyrobili v rámci pracovnej terapie tematické výrobky a pozornosti súvisiace s Veľkou nocou. Tie potom v rámci predajnej výstavy vystavili v monobloku a získané dobrovoľné príspevky slúžia na nákup ďalšieho materiálu  pre rôzne druhy pracovnej terapie.

Mamičky, ktoré presne v čase Veľkej noci privedú na svet v prešovskej nemocnici svoje bábätká a tým sa tohtoročná Veľká noc stane pre nich nezabudnuteľná, majú možnosť využiť aj jednu milú ,,vychytávku.“ V pericentre – oddelení neonatológie im totiž zamestnanci nielen na tento, ale na každý sviatok vyrábajú tematickú fotostenu, kde si mamičky môžu odfotiť svoje bábätká, aby si tento okamih na pamiatku zvečnili aj týmto nezvyčajným spôsobom.

,,Všetkým kolegom, ktorí strávia sviatky jari v službe v nemocnici úprimne ďakujem, že sa starajú o to najcennejšie, čo máme, o naše zdravie a životy. Oni to už za tie roky praxe berú úplne samozrejme, ja by som však rád zdôraznil, že si toto ich poslanie a prácu vážim. A nielen ja, ale všetci pacienti. Tento rok dokonca na Veľkonočné sviatky, presne na sobotu, pripadol aj Deň lekárov. Prajem všetkým krásne, radostné a pokojné sviatky jari,“ uviedol riaditeľ prešovskej nemocnice MUDr. Juraj Smatana MBA, MPH.