V dňoch 22. – 23.04.2024 sa pod záštitou spoločnosti LIMA vyrábajúcej špičkové kĺbne náhrady  a Oddelenia ortopédie prešovskej nemocnice konal 9. ročník workshopu s názvom LIMAkadémia – Princípy totálnej náhrady ramenného kĺbu

Na oddelení ortopédie prešovskej nemocnice začali lekári s výmenou kĺbov pred takmer päťdesiatimi  rokmi implantáciou endoprotézy bedrového kĺbu. V súčasnosti je referenčným pracoviskom pre ďalšie typy endoprotéz, a to nielen pre náhrady bedrových kĺbov, ale aj ramenných (od roku 1991), kolenných (od roku 1992), lakťových kĺbov, alebo koreňového kĺbu palca.

Výraznou osobnosťou a odborníkom pri operatíve výmeny kĺbov je dlhoročný primár oddelenia a terajší prednosta Kliniky ortopédie, MUDr. Ján Kľoc, PhD., pod ktorého vedením sa naše pracovisko zaradilo medzi špičku v endoprotetike nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Tento trend udržiava aj súčasný primár oddelenia – MUDr. Boris Džula, MPH ktorý uvádza, že na oddelení vykonajú s kolegami vyše tisíc endoprotetických výkonov ročne.

Aj preto je oddelenie prešovskej ortopédie okrem iného aj školiacim pracoviskom LIMAkadémie,  špecializujúcim sa na totálne náhrady ramenného kĺbu.

Prvý deň workshopu bol venovaný prednáškam, ktoré viedli primár oddelenia ortopédie MUDr. Boris Džula, MPH, MUDr. Ján Kľoc, PhD., prednosta ortopedickej kliniky, zástupca primára MUDr. Peter Kňazovický, MBA a MUDr. Michal Mačík. Po teoretickej časti si mohli účastníci kurzu – lekári pred i po atestácii vyskúšať nácvik výkonov na umelých kostiach.

Druhý deň akadémie pozostával z účasti na operáciách pod vedením primára –  MUDr. Džulu a MUDr. Mačíka. 50 – ročná pacientka s veľkou a agresívnou aneuryzmatickou kostnou cystou ramennej kosti, ktorá tlačila na veľké cievy a nervy dôležité pre funkciu hornej končatiny, podstúpila operačný výkon, pri ktorom bola odstránená horná časť ramennej kosti aj s cystou až po ramenný kĺb a následne bola implantovaná špeciálna modulárna reverzná endoprotéza ramenného kĺbu. Operácia prebehla bez komplikácií a trvala niečo menej ako 3 hodiny. Druhej pacientke bola implantovaná reverzná endoprotéza ramena pre artrózu.

Primár MUDr. Boris Džula, MPH odpovedá na najčastejšie otázky pacientov o endoprotéze ramenného kĺbu.

1. Pribúdajú prípady, kedy je nevyhnutná kĺbna náhrada ramena a čo je najčastejšie jej príčinou?

Každý rok vykonávame desiatky operácií, pri ktorých nahrádzame ramenný kĺb endoprotézou. Od štandardných indikácií u pacientov s artrotickým poškodením ramena a pre zlomeninu horného konca ramennej kosti, alebo stav po zlomenine, až po zložité operácie pri pokročilých degeneratívnych zmenách spojených s rôznymi deformitami ramenného kĺbu. Vykonávame taktiež revízne operácie endoprotéz ramenného kĺbu a tiež náhrady ramennej kosti spojené s implantáciou totálnej reverznej endoprotézy ramenného kĺbu po odstránení rôzne veľkej časti ramennej kosti, najčastejšie pre nádorový proces v tejto oblasti.

2. Ako dlhá trvá tento typ operácie? Aký dlhý je pobyt pacienta v nemocnici a rekonvalescencia?

Nekomplikovaná implantácia endoprotézy ramena trvá okolo hodiny. Operačné výkony v sťažených anatomických podmienkach alebo pri výraznejších deformitách trvajú, samozrejme, dlhšie. V prípade, že musíme nahradiť časť ramennej kosti spolu s ramenným kĺbom, tak operácia trvá zhruba dve a pol až štyri hodiny. Pacient je po operácii primárnej endoprotézy ramena v nemocnici 3 až 5 dní a rehabilitovať operovaný kĺb začína po niekoľkých týždňoch. Celková rekonvalescencia trvá pol roka až rok, je to individuálne.

3. Aká je záruka na umelý kĺb?

So zárukou je to zložité. Samozrejme, že firma, ktorá implantát vyrába, garantuje materiálovú a technologickú kvalitu. Implantujeme endoprotézy, ktoré sú používané v celej EÚ, USA, Japonsku a vlastne môžeme povedať, že na celom svete. Samozrejmosťou je tiež, že lekár, ktorý vykonáva implantáciu endoprotézy operuje vždy podľa zásad medicíny založenej na dôkazoch a zároveň je to spravidla lekár, ktorý absolvoval mnohé školenia, kongresy a pobyty na zahraničných pracoviskách. Napriek tomu, že komplikácie sa vždy snažíme minimalizovať na najnižšiu možnú mieru, tak zriedkavo sa vyskytnúť môžu. Absolútnu záruku teda nikto nemôže poskytnúť, ale vo všeobecnosti ide o úspešné operácie.

4. Koľko stojí táto kĺbna náhrada, preplácajú ju ZP?

Cena endoprotézy ramena sa ráta v tisícoch eur. Čím zložitejší implantát, tým vyššia cena. Pacienti majú endoprotézu preplatenú zdravotnou poisťovňou.

5. Kto nemôže túto kĺbnu náhradu dostať a prečo?

Existujú všeobecné kontraindikácie operačného výkonu ako je celkový zlý zdravotný stav pacienta, teda pacient nemôže podstúpiť operáciu v celkovej anestézii. Čo sa týka kontraindikácií zo strany ramenného kĺbu, tak to je najmä infekcia ramena a poškodenie nervov v oblasti ramena takého rozsahu, že po implantácii endoprotézy by nebol možný pohyb. Špecifickou kontraindikáciou je neuropatický ramenný kĺb, čo je chronické ochorenie kĺbu, pri ktorom sa kĺb deformuje na základe porušenej inervácie.

6. Aké sú aktuálne čakacie lehoty na túto operáciu v prešovskej nemocnici?

Na implantáciu endoprotézy v akejkoľvek lokalite čakajú naši pacienti do 1 roka, no snažíme sa, aby to bolo kratšie obdobie.