Jednotka intenzívnej starostlivosti o novorodencov

Kritériá hospitalizácie na jednotke intenzívnej starostlivosti o novorodencov:
  • ochorenia vyžadujúce osobitné diagnostické, terapeutické a ošetrovateľské zásahy, bez ohľadu na pôrodnú hmotnosť
  • distenčná liečba alebo konvenčná mechanická ventilácia do prekladu na JRSN alebo na JVSN vyššieho  pracoviska
  • stabilizácia novorodenca do transportu
  • tranzitórna porucha vitálnych funkcií v pravdepodobnom trvaní menej ako 6 hodín
  • hraničné asymptomatické tranzitórne poruchy vnútorného prostredia
  • antibiotická liečba pri stabilných vitálnych funkciách
  • liečba hyperbilirubinémie fototerapiou, prekračujúca kritériá pre ÚFN, ak nevyžaduje výmennú transfúziu
  • izolácia
  • špeciálne laboratórne monitorovanie
  • poruchy kŕmenia
  • starostlivosť o novorodencov preložených z vyšších úrovní
  • starostlivosť o novorodencov s neodvrátiteľným úmrtím, nevyžadujúcich intenzívnu starostlivosť
Zriaďuje sa pri samostatných novorodeneckých oddeleniach. 24 hodinovú lekársku starostlivosť zabezpečuje neonatológ, ošetrovateľskú starostlivosť sestra so špecializáciou v odbore intenzívna ošetrovateľská starostlivosť v neonatológii, obaja s absolvovaným platným kurzom z resuscitácie novorodenca, v rámci sústavného vzdelávania, doškolením a odbornou zdravotníckou praxou v neonatologickej intenzívnej starostlivosti. Etiologická a symptomatologická rôznorodosť patologických stavov si nevyhnutne vyžaduje primerané personálne obsadenie, priestorové a funkčné prístrojové vybavenie a 24 hodinovú dostupnosť urgentných laboratórnych a konziliárnych vyšetrení. Vedením úseku je poverený neonatológ. Na tomto úseku je potrebný informovaný súhlas matky dieťaťa so všetkými vyšetrovacími a liečebnými postupmi a s podávaním krvi a krvných derivátov jej dieťaťu. Odchýlky zdravotného stavu novorodencov, presahujúce kritériá hospitalizácie na JISN, je ošetrujúci lekár povinný konzultovať s neonatologickým pracoviskom vyššieho typu.
Lokalizácia
Pavilón starej pôrodnice