Jednotka vysokošpecializovanej starostlivosti o novorodencov

Zriaďuje sa na novorodeneckých oddeleniach a neonatologických klinikách, ktoré sú súčasťou perinatologického centra alebo vysokošpecializovaného zdravotníckeho zariadenia, ktoré zabezpečuje v plnom rozsahu starostlivosť o novorodencov s najzávažnejšou patológiou v rámci regiónu. 24 hodinovú starostlivosť o pacienta zabezpečuje neonatológ a sestra so špecializáciou v odbore intenzívna ošetrovateľská starostlivosť v neonatológii, obaja s absolvovaným platným kurzom z resuscitácie novorodenca, v rámci sústavného vzdelávania, s doškolením a odbornou zdravotníckou praxou v neonatologickej intenzívnej starostlivosti. Jednotka je vybavená personálne, materiálovo aj prístrojovo tak, aby bola schopná v plnej miere zaistiť nepretržitú starostlivosť o kriticky chorých novorodencov. Na tomto úseku je potrebný informovaný súhlas matky dieťaťa so všetkými vyšetrovacími a liečebnými postupmi a s podávaním krvi a krvných derivátov jej dieťaťu.
Súčasťou JSVN je 24 hodinová transportná služba s neonatológom a sestrou s odbornou zdravotníckou praxou v neonatologickej intenzívnej starostlivosti. JSVN je zodpovedná za konzultácie pre pracoviská nižšej úrovne, edukáciu a zaškolenie pracovníkov regiónu. Vykonávajú tiež pravidelné analýzy kvality poskytovanej starostlivosti a hodnotenie neonatologických pracovísk vo svojom regióne.
Kritériá hospitalizácie na jednotke vysokošpecializovanej starostlivosti o novorodencov:
  1. gestačný vek novorodenca najviac 28 týždňov
  2. pôrodná hmotnosť novorodenca najviac 1250 g
  3. najzávažnejšie zlyhania a zlyhávania vitálnych funkcií novorodencov, bez ohľadu na gestačný vek a pôrodnú hmotnosť:
  • invazívne monitorovanie,
  • konvenčná mechanická ventilácia s FiO2 najmenej 0,6,
  • vysokofrekvenčná oscilačná ventilácia,
  • dlhodobá umelá ventilácia trvajúca najmenej 7 dní,
  • multiorgánové zlyhanie.
  1. ochorenia vyžadujúce osobitné diagnostické, terapeutické a ošetrovateľské zásahy, bez ohľadu na gestačný vek a pôrodnú hmotnosť:
  • liečba inhalovaným NO,
  • ligatúra Botalovho duktu,
  • poruchy vnútorného prostredia, neovplyvniteľné konvenčnou liečbou,
  • úplná parenterálna výživa trvajúca najmenej 10 dní,
  • peroperačná starostlivosť pre pracoviská detskej chirurgie.
Lokalizácia
Pavilón starej pôrodnice