Ambulancia klinickej imunológie a alergológie

Ambulancia klinickej imunológie a alergológie poskytuje špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť dospelým pacientom.

Venuje sa diagnostike alergických ochorení rôznej príčiny, vykonáva kožné  testy na určenie inhalačnej, liekovej alebo potravinovej alergie, sleduje a lieči pacientov s rôznymi druhmi porúch imunity. Vykonáva spirometrické vyšetrenie u pacientov s astmou rôznej príčiny.

Neoddeliteľnou súčasťou imunoalergologického vyšetrenia je podrobné laboratórne vyšetrenie alergických ochorení, imunodeficitov, či už v oblasti bunkovej, protilátkovej alebo nešpecifickej imunity, rovnako tak aj pri diagnostike autoimunitných ochorení.

Na základe správnej diagnostiky poskytuje pacientom modernú a účinnú liečbu vyššie uvedených imunopatologických stavov, realizuje preventívnu liečbu alergických ochorení podávaním alergénovej imunoterapie ako aj  podávanie imunomodulačnej ,infúznej a inhalačnej liečby .

V rámci interdisciplinárnej spolupráce poskytuje konziliárnu a konzultačnú činnosť  chirurgickým aj nechirurgickým oddeleniam v rámci FNsP Prešov. Spolupracuje s inými špecializovanými ambulanciami ako je ambulancia vnútorného lekárstva, pneumologicko-ftizeologická, otorinolaryngológie, dermatovenerologická a mnohé ďalšie.

Spektrum vyšetrení súhrne :

• kožné prick testy na diagnostiku vzdušných  a potravinových  alergénov
  • laboratórna diagnostika alergických ochorení( vzdušné, potravinové, liekové alergény  a alergény jedu blanokrídleho hmyzu)
  • laboratórna diagnostika porúch bunkovej , protilátkovej a nešpecifickej imunity a celého spektra autoimunitných ochorení
  • spirometrické vyšetrenie, bronchodilatačný test
  • alergénová imunoterapia ( podávanie vakcín ) pri liečbe inhalačnej alergie a alergie na jed blanokrídleho hmyzu
  • podávanie intravenózných imunoglobulínov
  • podávanie imunomodulačných liečiv
  • podávanie inhalačnej liečby
  • interdisciplinárna spolupráca s inými odbormi – dermatovenerologia, otorinolaryngológia, pneumológia a ftizeológia, vnútorné lekárstvo, oftalmológia, chirurgické odbory, intenzívna medicína, gynekológia
Lokalizácia
Pavilón č.12